Splošni pogoji poslovanja

V skladu z določili Zakona o nepremičninskem posredovanju (Narodne novine; 107/07, 144/12, 14/14, 32/19) je trgovska družba MOJA KUĆICA d.o.o. s sedežem v Medulinu, Brajdine 95, OIB: 42111768790, ki jo zastopa direktor družbe Goran Tranfić (v nadaljevanju: zastopnik),

v Medulinu, dne 15. 4. 2024, sprejme naslednje Splošne pogoje poslovanja,

SPLOŠNE DOLOČBE

Splošni pogoji poslovanja (v nadaljevanju: Splošni pogoji) nepremičninskega posrednika urejajo poslovni odnos med posrednikom in fizično ali pravno osebo (v nadaljevanju: naročitelj), ki s posrednikom sklene pisno pogodbo o posredovanju v prometu z nepremičninami.
Splošni pogoji so sestavni del pogodbe o nepremičninskem posredovanju, sklenjene med posrednikom in naročiteljem.
Ti splošni pogoji začnejo veljati z dnem objave na spletni strani posrednika ali na drug ustrezen način in veljajo za vse naročnike, ki so s posrednikom sklenili pogodbo po tem datumu.
S sklenitvijo pogodbe o posredovanju naročitelj potrjuje, da se strinja z določili teh pogojev in jih sprejema v celoti.

I. Pomen izrazov v Splošnih pogojih

Posamezni izrazi in imena v smislu teh splošnih pogojev imajo naslednji pomen:
1. Nepremičninski posrednik je gospodarska družba, ki izpolnjuje pogoje za opravljanje dejavnosti nepremičninskega posredovanja, določene z zakonom o nepremičninskem posredovanju (v nadaljnjem besedilu: posrednik).
2. Agent za posredovanje v prometu z nepremičninami je fizična oseba, ki je vpisana v Imenik posrednikov za posredovanje v prometu z nepremičninami in je kot taka zaposlena pri Posredniku (v nadaljevanju: agent).
3. Nepremičninsko posredovanje je dejanje nepremičninskega posrednika, ki se nanaša na povezavo med naročiteljem in tretjo osebo ter na pogajanja in priprave za sklenitev pravnih poslov, katerih predmet je določena nepremičnina, zlasti kadar nakup, prodaja, menjava, najem, leasing itd.
4. Naročitelj je fizična ali pravna oseba, ki z Nepremičninskim posrednikom (prodajalec, kupec, najemnik, najemodajalec, najemojemalec in drugi morebitni udeleženci v prometu z nepremičninami – v nadaljevanju: naročitelj) sklene pisno pogodbo o posredovanju.
5. Tretja oseba je oseba, ki jo nepremičninski posrednik skuša povezati z Naročiteljem za namen pogajanj za sklenitev pravnih poslov, katerih predmet je določena nepremičnina (v nadaljevanju: tretja oseba).
6. Nepremičnine so delci zemeljskega površja skupaj z vsem, kar je na površju ali pod njim trajno povezano z zemljiščem v skladu z določbami splošnega predpisa o lastnini in drugih stvarnih pravicah.

II. Ponudba in informacije o predmetu posredovanja

- Ponudba nepremičnin Posrednika temelji na informacijah, prejetih v pisni in/ali ustni obliki od lastnikov nepremičnin, ki se ponujajo v prodajo, ali najem, ter na informacijah iz pisnih in/ali ustnih naročil Naročitelja.

- Naročnik je dolžan posredniku posredovati popolne in točne podatke ter veljavne in resnične listine v zvezi s kakovostjo, zakonitostjo, lastništvom in drugimi stvarnimi pravicami v zvezi s predmetom posredovanja in nosi vso odgovornost za resničnost in točnost vseh podatkov. o predmetu posredovanja ter posredovanih osebnih podatkih posredniku v zvezi s pravnim poslom, za katerega posrednik posreduje.

- Naročitelj je seznanjen in sprejema, da vso odgovornost, ki izhaja iz ali kot posledica kršitve določil iz prejšnjega odstavka, nosi izključno Naročitelj kot prodajalec, najemodajalec oz.

- Agencija si pridržuje možnost napake v opisu ali ceni nepremičnine, možnost, da je bila oglaševana nepremičnina že prodana ali odana ali je lastnik od prodaje ali oddaje obupal.
- Ponudbe in obvestila agencije mora prejemnik (tretja oseba) hraniti kot poslovno skrivnost in jih lahko posreduje le s pisnim soglasjem agencije.

III. Pogodba o posredovanju v prometu z nepremičninami

S pogodbo o posredovanju v prometu z nepremičninami (v nadaljevanju: pogodba) se posrednik zavezuje, da bo poskušal najti in povezati naročitelja s tretjo osebo za namen pogajanja in sklenitve določenega pravnega posla o prenosu ali ustanovitvi določenega pravici na nepremičnini in/ali v zvezi z nepremičnino, naročitelj pa se mu ob sklenitvi tega pravnega posla zavezuje plačati določeno posredniško plačilo (v nadaljevanju: plačilo).

Ti Splošni pogoji so sestavni del pogodbe.

Pogodba se sklene v pisni obliki in za določen čas.

Če se pogodbeni stranki v sami pogodbi ne dogovorita o roku, za katerega skleneta pogodbo, se pogodba sklene za določen čas 12 mesecev od dneva sklenitve pogodbe.

Pogodba se avtomatsko podaljša za čas, za katerega je bila sklenjena, če nobena od pogodbenih strank 30 dni pred iztekom pogodbe ne obvesti druge pogodbene stranke, da pogodbe ne namerava podaljšati.

Pogodbo je možno večkrat podaljšati s soglasjem strank za čas, določen s pogodbo.

IV. Odpoved pogodbe

Pogodba o posredovanju, sklenjena za določen čas, preneha s potekom časa, za katerega je bila sklenjena, če pogodba, za katero se je posredovalo, ni bila sklenjena v tem roku, ali s pisno odpovedjo katere koli pogodbene stranke z odpovednim rokom od 30 (trideset) dni.
Naročitelj lahko odpove pogodbo, če odpoved ni v nasprotju z načelom vestnosti in poštenja in ne nastopi hkrati z namenom prikrajšanja ali zavestne škode za pravico do odškodnine.
V primeru odpovedi pogodbe o posredovanju iz razlogov iz prvega odstavka tega člena je naročitelj dolžan posredniku povrniti nastale stroške, za katere je bilo izrecno dogovorjeno, da jih naročitelj plača posebej.
Če naročitelj v roku do 12 mesecev po prenehanju sklenjene pogodbe o posredovanju sklene pravni posel, ki je posledica ravnanja posrednika pred prenehanjem pogodbe o posredovanju, je dolžan plačati plačilo v celoti posredniku.

V. Obveznosti posrednika

S pogodbo o posredovanju v prometu z nepremičninami se posrednik zavezuje zlasti:
1. poskušati najti in z naročiteljem spraviti v stik osebo za sklenitev posredovanega posla,
2. seznaniti naročnika s povprečno tržno ceno podobne nepremičnine,
3. pridobiti in vpogledati v listine, ki dokazujejo lastninsko ali drugo stvarno pravico na nepremičnini,
4. izvajati potrebna dejanja zaradi predstavitve nepremičnine na trgu, ustrezno oglaševati nepremičnino ter izvajati vsa druga dejanja, dogovorjena s pogodbo o nepremičninskem posredovanju, ki presegajo običajno predstavitev in za katera ima pravico do posebnih, posebej navedenih stroškov,
5. omogoča ogled nepremičnine,
6. posredovati pri pogajanjih in poskušati skleniti pogodbo, če se je k temu posebej zavezal,
7. hrani osebne podatke naročitelja in po pisnem naročilu naročitelja hrani kot poslovno skrivnost podatke o nepremičnini, za katero posreduje, ali v zvezi s to nepremičnino ali poslom, za katerega posreduje,
8. če je predmet pogodbe zemljišče, preveri namembnost zemljišča v skladu s predpisi o urejanju prostora, ki veljajo za to zemljišče,
9. obveščati naročitelja o vseh okoliščinah, pomembnih za nameravano delo, ki so mu znane ali mu morajo biti znane,
10. seznani naročitelj z določbami Zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma (Narodne novine br. 108/17, 39/19, 151/22).

Po sklenitvi prodajne pogodbe se posrednik zavezuje, da bo za naročitelja – kupca nepremičnine opravil:
1. v sodelovanju z izvajalcem pravne pomoči opravi prenos lastninske pravice v zemljiški knjigi;
2. naročnika prijavi kot novega uporabnika storitev pri izvajalcih komunalnih storitev.

VI. Obveznost naročitelja

S pogodbo o posredovanju v prometu z nepremičninami se naročitelj zavezuje zlasti:
1. obveščati posrednika o vseh okoliščinah, ki so pomembne za izvedbo posredovanja in mu posredovati točne podatke o nepremičnini, in če je v posesti posredniku posredovati na ogled in prepis lokacijsko, gradbeno ali uporabno dovoljenje za nepremičnino, ki je predmet pogodbe, ter posredovati posredniku dokazila o izpolnitvi obveznosti do tretje osebe,
2. dati posredniku na vpogled in prepis listine, ki dokazujejo njegovo lastništvo na nepremičnini oziroma drugo stvarno pravico na nepremičnini, ki je predmet pogodbe, ter ga opozoriti na vsa vpisana in nevpisana bremena, ki obstajajo na nepremičnina,
3. posredovati posredniku pisno soglasje drugega zakonca ali zunajzakonskega partnerja z notarsko overjeno podpisom, v skladu z družinskim zakonom (NN 103/15, 98/19),
4. dati Posredniku v vpogled energetsko izkaznico oziroma jo izdelati v primeru prodaje nepremičnine, za katero je to potrebno v skladu z Zakonom o graditvi objektov (NN 153/13, 20/17, 39/19, 125/19. ),
5. omogoči posredniku in tretji osebi, ki je zainteresirana za sklenitev posredovanega posla, ogled nepremičnine,
6. obveščati posrednika o vseh relevantnih podatkih o zahtevani nepremičnini, kar vključuje zlasti opis nepremičnine in ceno,
7. po sklenitvi predpogodbe in/ali pogodbe plačati posredniško provizijo,
8. v primeru odpovedi pogodbe o posredovanju povrniti posredniku nastale stroške, ko je bilo tako izrecno dogovorjeno,
9. posredniku povrniti stroške, nastale pri posredovanju, ki presegajo običajne stroške posredovanja, ki jih je treba posebej navesti;
10. pisno obveščati posrednika o vseh spremembah v zvezi z deli, za katere je posrednika pooblastil, predvsem pa o spremembah v zvezi z lastništvom nepremičnine.

Naročitelj ni dolžan začeti pogajanj za sklenitev posredniškega posla s tretjo osebo, ki jo je našel posrednik, niti skleniti pravnega posla. Naročitelj odškodninsko odgovarja posredniku, če ta ni ravnal v dobri veri in je dolžan posredniku povrniti vse stroške, nastale s posredovanjem, ki ne smejo biti nižji od 1/3 in ne večji od dogovorjenega plačila.
Naročitelj je odškodninsko odgovoren, če je ravnal goljufivo, če je zamolčal ali dal netočne podatke, ki so bistveni za posel posredovanja, da bi se opravil posel posredovanja.

VII. Posredniška provizija

Višina plačila za posredovanje je določena s pogodbo o posredovanju.
Dogovorjeno plačilo za posredovanje zajema izvedbo vseh dejanj posrednika, navedenih v V. točki Splošnih pogojev.
V primeru opravljanja dejanj, ki niso zajeta v V. točki Splošnih pogojev, je le-ta na podlagi zahteve naročitelja dolžan posredniku povrniti dejanske stroške izvedbe teh dejanj, poleg nadomestila za porabljena vmesna urna postavka.
Posrednik pridobi pravico do odškodnine v celoti s trenutkom sklenitve posredovanega posla (s podpisom predpogodbe ali pogodbe), s katero se naročitelj zaveže skleniti posredovani pravni posel. Plačilo se posredniku izplača hkrati ali takoj po sklenitvi pravnega posla, za katerega je posredoval, to je ob podpisu predpogodbe ali sporazuma s strani obeh pogodbenih strank.
Če naročitelj med sklenitvijo posla s posredovanjem odstopi, je dolžan plačati dejanske stroške v smislu porabljenega časa, reklamnih in drugih stroškov, vse po posredniški tarifi.
Naročitelj je dolžan plačati nadomestilo tudi takrat, ko je s tretjo osebo, na katero ga je opozoril posrednik in s katero ga je posrednik spravil v stik, sklenila pravni posel, drugačen od tistega, za katerega je bila posredovana, s katerim se dosega enak namen kot posredovani posel, ali katerega predmet je nepremičnina, ki je predmet posredovanja.

Šteje se, da je posrednik omogočil naročitelju sklenitev razmerja s tretjo osebo, če:
- neposredno odpeljal ali naročil naročniku na ogled predmetne nepremičnine,
- organiziral srečanje med Naročiteljem in Tretjo osebo z namenom sklenitve pravnega posla,
- Naročitelju sporočite ime in priimek oziroma firmo, telefonsko številko, številko telefaksa, elektronski naslov tretje osebe, pooblaščene za sklenitev pravnega posla, ali mu sporočite točno lokacijo zahtevane nepremičnine.

Posrednik ima pravico do odškodnine, če je zakonec, ali zunajzakonski partner, potomec ali starš naročitelja; trgovska družba, zavod ali druga pravna oseba, kateri je pooblastitelj, njegov zakonec ali zunajzakonski partner, potomec ali roditelj ustanovitelj ali zakoniti zastopnik, torej s katero ima sklenjeno pogodbo o zaposlitvi ali pogodbo o izvajanju, sklene posredno pravni posel z osebo, s katero je posrednik spravil naročitelja v stik.

V plačilo za posredovanje niso vključeni naslednji stroški, ki bremenijo naročitelja: prevodi s strani pooblaščenega sodnega tolmača vseh listin, ki se nanašajo na predmet te pogodbe, sodne takse za vpis, predznambo in zaznambo, notarsko plačilo za overitev podpisov na listinah, notarska pristojbina za overitev podpisov na listinah, notarska taksa za vpis, predznambo in zaznambo, stroške sodnih taks, in sicer državnih kolkov, potrdil o istovetnosti, pridobitve gradbenega in/ali uporabnega dovoljenja ter/ali stroške pridobitve druge dokumentacije pri pristojnem sodišču, državni geodetski upravi, banki, upravnih oddelkih pristojnega organi enot lokalne in/ali regionalne samouprave, torej vsi drugi organi, urejanje premoženjskopravnih razmerij na nepremičninah, ki so predmet posredovanja, ureditev zemljiškoknjižnega stanja nepremičnin, ki so predmet posredovanja.

VIII. Končne določbe

Za vse, kar s temi splošnimi pogoji ni izrecno določeno, se uporabljajo Zakon o nepremičninskem posredovanju, Zakon o obligacijskih razmerjih, Zakon o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma ter drugi veljavni predpisi.
Morebitne spore med posrednikom in stranko bosta reševala sporazumno, v nasprotnem primeru pa je za spore pristojno stvarno pristojno sodišče v Puli.